Єдиноскрижально-біле. Самуїл Аккерман і Олег Лишега. 5.04-12.05.2018

В рамках «Французької весни 2018» Галерея ART 14 представляє виставку «Єдиноскрижально-біле» французького і українського художника Самуїла Аккермана та українського письменника і художника Олега Лишеги.

Об’єднання в рамках одного проекту творчості двох майстрів культури не випадкове. Воно підкреслює спільність творчих пошуків двох художників, які не були знайомі один з одним і працювали в різних країнах та різних культурних контекстах. Проте ця спільність не є випадковою, бо йдеться про важливий потяг європейської кульури ХХ ст. до своїх першоджерел та до первинних сенсів, що доступні у сьогоденні через архаїчні символи.

Олег Лишега (1949-2014) поет, драматург, публіцист і перекладач який відкрив українській літературі нові горизонти як своїми поемами і поетичною прозою, так і перекладами. Менш відомий інший бік його творчості – живопис і скульптура.
Самуїл Аккерман відомий українсько-французький художник, автор багатьох виставок у Франції, Ізраїлі, Україні представляє об’єкти та акварелі, частина з яких навіяна поезією Олега Лишеги.
Гліб Вишеславський.

У своєму есе про поезію Девіда Герберта Лоуренса і Езри Паунда Олег Лишега написав: “Хто з нас не любить на якусь мить сп’яніти від духу землі, цього самого міцного, самого реального алкоголю”. Лишега в своїх текстах вступає в діалог з явищами природи і творіннями людських рук. У тканину його віршів входять на рівних глина, камінь, дерева, риби, звірі, птахи і зірки; людина там присутня на тих же підставах, що і вони.
Саме ними, їх тихим існуванням, їх мовою поет говорить про мир, про буття і смерть. У всіх проявах своєї творчої природи – віршах, драматургії, прозі, есеїстиці, перекладах, в скульптурних та живописних роботах – Олегу Лишезі властива та найвища ступінь поетичної свободи і точності, яка співвідноситься з вічністю і співвідносить з вічністю нас.
Марк Бєлорусець.

На початку початків було майбутнє натхненного серця і багатоєдиного слова-творіння. Слово – як небесний сувій прозорості над білим чолом світу, як єдина скрижаль віри в багатоцвітінні вітража неуявимого. Світ – як аквареалія зображеного потоку вільної руки. Акварель – це лист, проявляючи мирну вологу білого, це запрошення до молочного порогу співтворчості.
На моїй виставці «Нерест прозорості» у Львові я мав честь познайомитися з Дариною – вдовою поета-художника Олега Лишеги, який нещодавно відійшов з життя. Олег Лишега, поет України, мій карпатський сусід, який творив серед зелених гір і синіх ялин – орнаментів білих пил в нашому небі. У сонячний ясний день з карпатської гори Говерла можна побачити вдалині обітовану акварель гори Нево, а внизу, де тіні з’єднують майбутнє, я впізнав поезію Лишеги, його дерево-охру, запеленуту мумію-надію.
У Львові, місті Лишеги, ми відвідали церкву, де художник Валерій Шаленко створив новаторські вітражі. Один з вітражів присвячений поету в образі Святого Марка. У квітневий день падав білий сніг з темного неба. Коли ми увійшли до церкви, яскравий єдиний промінь сонця пронизав раптом лик Олега і впав на всіх нас кольоровим сяйвом – кристалом.
Лишеги – Гербарій.
Лишеги – Герб Арій.
Охра – Дар’ї.
Самуїл Аккерман.